Facebook

Przejdź do treści Herb Powiatu
Baner Dzienniki Urzędowe Baner Biuro Rzeczy Znalezionych Baner Wzory formularzy i wniosków Baner Strona 1 LO Baner Strona CKZIU Baner Strona ZSR Baner Strona ZS Głogówek Baner Strona SOSW Prudnik Baner Strona SOSW Głogówek Baner Strona Poradnia Prudnik Baner Strona Fundusze Europejskie

Tutaj jestes: Strona główna / Aktualności

Aktualności

RÓŻE POGRANICZA ROZDANE

W miniony piątek (24 listopada) w Hotelu Oaza odbyła się Gala Róży Pogranicza – nagrody, której pomysłodawcą jest Radosław Roszkowski i która od wielu lat przyznawana jest przez specjalnie powołaną Kapitułę. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, instytucjom organizacjom oraz firmom, wyróżniającym się swoją działalnością na terenie pogranicza polsko-czeskiego w dziedzinie gospodarki, kultury, sportu, nauki czy sztuki.

W piątkowy wieczór wyróżnienie otrzymali:

 1. Wilfryd Parchatka – w uznaniu za aktywną działalność na rzecz rozwoju sportu;
 2. Firma F.U.H. NOWAK Marcin i Aneta Nowak z Łącznika – w uznaniu za rozwój przedsiębiorczości;
 3. Prudnicki Ośrodek Kultury – w uznaniu za aktywną działalność na rzecz współpracy partnerskiej na pograniczu;
 4. Teresa i Witold Hreczaniukowie – w uznaniu za aktywną działalność społeczną;
 5. Tygodnik Prudnicki – w uznaniu za aktywną działalność na rzecz rozwoju kultury.

Pierwszy z laureatów to prezes Ludowego Klubu Sportowego „Rolnik” Biedrzychowice-Głogówek i jeden ze współtwórców sukcesów żeńskiej sekcji piłki nożnej klubu. Od wielu lat działa również w strukturach Opolskiego Związku Piłki Nożnej oraz Gminnego Zrzeszenie LZS w Głogówku oraz Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu. Jego wieloletnia społeczna praca sprawiła, że klub z Biedrzychowic jest pierwszą siłą w województwie opolskim jeśli o chodzi o kobiecą piłkę nożną. Klub w ostatnich latach odnosił znaczące sukcesy, w tym także w piłce nożnej halowej, czyli tzw. futsalu. Drużyny młodzieżowe (U-14, U-16, U-18) regularnie docierają do finałów Mistrzostw Polski w swoich kategoriach wiekowych, zajmując częstokroć stopnie medalowe. Rok 2015 był wyjątkowo udany dla piłkarek, które w każdym z finałów zajęły miejsca na podium, a drużyna do lat 16 zdobyła tytuł Mistrza Polski. Wiele zawodniczek zwróciło również uwagę trenerów kadr wojewódzkich, a nawet kadr narodowych w poszczególnych kategoriach wiekowych. Warto zaznaczyć, że żeńska sekcja klubu w przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 35-lecia działalności, a klub jest drugim najstarszym - nieprzerwanie działającym - żeńskim klubem w Polsce.

Laureat podsumował swoją działalność bardzo skromnie. W swoim wystąpieniu podkreślił, że odnoszone sukcesy są przede wszystkim zasługą zawodniczek, rodziców i działaczy. Wyraził jednak zadowolenie z faktu, że działalność i sukces klubu zostały dostrzeżony, a zawodniczki, mimo ograniczonych możliwości finansowych „Rolnika” promują miejscowość Biedrzychowice, Gminę Głogówek, Powiat Prudnicki i Opolszczyznę.

W kategorii „przedsiębiorczość” wyróżniono firmę Państwa Anety i Marcina Nowaków, której podstawą działalności są innowacyjne rozwiązania i nowoczesna technologia. Firma podbija niszowy rynek w całej Polsce, a jej siedziba mieści się w Łączniku w powiecie prudnickim. Przedsiębiorstwo działa już od 1999 roku w wąskiej specjalizacji sektora budowlanego. To, co buduje obecną pozycję konkurencyjną firmy na rynku to specjalistyczny park maszynowy, wysoko wykwalifikowana kadra pracowników, zdobyte doświadczenie oraz stałe doskonalenie, co czyni ich jednym z liderów w branży przygotowania podłoża. Firma stale się rozwija wykorzystując środki zewnętrzne. W dalszej perspektywie firma zamierza prowadzić prace badawcze i rozwojowe, które pozwolą na wypracowanie kolejnych innowacyjnych rozwiązań. W tym roku jako pierwsi w Polsce wprowadzili nowe usługi na polski rynek tj. młoteczkowanie betonu, ultra płaskie szlifowanie posadzek w magazynach wysokiego składu oraz badanie posadzek z zastosowaniem inteligentnego robota pomiarowego (jeden z 11 na całym świecie). Firma rozwija współpracę z przedsiębiorstwami z Turcji, Dubaju, Norwegii czy Rosji w zakresie wymiany rozwiązań technologicznych.

W kategorii „kultura” wyróżniono Prudnicki Ośrodek Kultury, który od ponad 10 lat aktywnie rozwija współpracę partnerską na pograniczu polsko-czeskim, realizując projekty, w które zaangażowani są przedstawiciele różnych grup wiekowych, szkół, instytucji, dzieci, młodzież, seniorzy, niepełnosprawni, turyści, sportowcy, koneserzy sztuki, melomani. W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Prudnicki Ośrodek Kultury zrealizował już 27 projektów, na które pozyskano ponad 370 tysięcy euro. Dzięki tym środkom zrealizowano wiele przedsięwzięć, m.in. koncerty, warsztaty artystyczne i ekologiczne, wystawy prac dzieci i artystów pogranicza, prelekcje dotyczące wspólnej historii, spotkania z folklorem, spotkania z duchami, zawody sportowe oraz wycieczki po polsko-czeskim pograniczu, w których uczestniczyły przede wszystkim dzieci z prudnickich szkół. Odbierający nagrodę dyrektor POK – Ryszard Grajek podkreślił zasługi Pani Joanny Korzeniowskiej w zakresie rozwijania współpracy polsko-czeskiej, bez której pomysłów i konsekwencji działania Prudnicki Ośrodek Kultury nie zrealizowałby takiej liczby partnerskich projektów.

Róża pogranicza za aktywną działalność społeczną miała trafić do Państwa Hreczaniuków z Gostomii – społeczników, zaangażowanych w życie wsi i promowanie produktów lokalnych. Małżeństwo jest dobrze znane w środowisku ludzi piszących. Połączyła ich miłość do poezji i pasja kulinarna. Pani Teresa przez 10 lat pełniła funkcję sołtyski w Gostomii. Swoją pracą i aktywności przyczyniła się do wywalczenia funduszu sołeckiego dla polskiej wsi. Wielokrotnie uczestniczyła w międzynarodowych konferencjach i spotkaniach dotyczących odnowy wsi polskiej oraz aktywności kobiet w życiu społecznym i artystycznym. Jest specjalistką tradycyjnej kuchni, poetką, pisarką, hafciarką i pasjonatką ogrodów. Jej małżonek Witold to również poeta, humanista, historyk i lokalny patriota. Pasję poetycką rozwijał w Prudnickim Klubie Ludzi Piszących. Jest założycielem „Kawiarenki Poetyckiej” w Białej oraz członkiem Nauczycielskiego Klubu Literackiego. Zasiada również w Zarządzie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury z siedzibą w Nysie, którego prezesem obecnie jest jego małżonka. Laureaci nie mogli pojawić się na gali ze względów zdrowotnych. Dlatego też – jak zapowiedział Starosta - wręczenie „Róży” nastąpi 15 grudnia w Prudnickim Ośrodku Kultury, przy okazji jubileuszu 40-lecia Klubu Ludzi Piszących.

„Różą Pogranicza” za aktywną działalność na rzecz rozwoju kultury uhonorowano redakcję „Tygodnika Prudnickiego”. Prowadzący galę Jan Poniatyszyn podkreślił w uzasadnieniu szczególną rolę lokalnej gazety w kształtowaniu opinii publicznej. „Tygodnik” opisuje najważniejsze wydarzenia dotyczące lokalnej społeczności. Pismo posiada dobry dział informacji i publicystyki, a wysoki poziom działu historyczno-turystycznego („Z archiwum odkrywcy”) sprawił, że pod tym względem gazeta należy do najlepszych w regionie. Nagrodę odebrał redaktor naczelny TP Andrzej Dereń, jednak podziękowania i żywe róże odebrały z rąk starosty związane z wydawnictwem panie: Małgorzata Weigt, Joanna Dereń oraz Agnieszka Wilk.

Jak wspomniano wyżej Galę wręczenia „Róż Pogranicza” prowadził Jan Poniatyszyn, na co dzień redaktor radiowy Rada Opole. O wspaniałą oprawę muzyczną zadbał duet: Dorota Ziemnik (wokal) oraz Tomasz Kanas (pianino elektryczne). Warto zaznaczyć, że podczas gali wręczono również nagrody laureatom plebiscytu sportowego prowadzonego przez „Tygodnik Prudnicki”, nad którym patronat honorowy sprawował Starosta Radosław Roszkowski. Plebiscyt zdominowało prudnickie „Zarzewie”. Przedstawicie wspomnianego klubu odebrali nagrody w kategoriach: Sportowiec Roku – Magdalena Kruczek, Sportowiec-Uczeń – Dorian Zdebski oraz Trener Roku – Tadeusz Brudniak. Wyróżnienie w kategorii Drużyna Roku trafiło tymczasem do piłkarzy LZS-u Dytmarów, którzy w pięknym stylu awansowali w ubiegłym sezonie do piłkarskiej klasy A.

Na zakończenie gali Starosta Prudnicki podkreślił znaczenie wsparcia lokalnych klubów i talentów sportowych, między innymi poprzez organizowanie plebiscytów i konkursów dla lokalnego środowiska. Wyróżnienie i docenienie czyjejś pracy zawsze motywuje sportowców do jeszcze większego wysiłku i wyzwala dodatkowe siły. Z tego powodu władze powiatu prudnickiego zadecydowały, że od przyszłego roku uruchomione zostaną stypendia dla wyróżniających się sportowców.

Zdjęcie 1

Zdjęcie 1 - źródło: Tygodnik Prudnicki


Zdjęcie 2

Zdjęcie 2 - źródło: Tygodnik Prudnicki


Zdjęcie 3

Zdjęcie 3 - źródło: Tygodnik Prudnicki


Zdjęcie 4

Zdjęcie 4 - źródło: Tygodnik Prudnicki


Zdjęcie 5

Zdjęcie 5 - źródło: Tygodnik Prudnicki


Zdjęcie 6

Zdjęcie 6 - źródło: Tygodnik Prudnicki

Publikacja: Wtorek, 5 Grudnia 2017r. Godzina: 10:46. Wejść: 242.

Wróć do przeglądania aktualności.


 • Ikona: Oferta szkół ponadgimnazjalnych
 • Ikona: Monitoring jakości powietrza
 • Ikona: Oferta szkół ponadgimnazjalnych
 • Ikona: Karta seniora
 • Ikona: Oś miu wspaniałych
 • Ikona: Rozkład dyżurów aptek
 • Ikona: Bliżej rodziny i dziecka
 • Ikona: Razem dla bezpieczeństwa
 • Ikona: Razem dla bezpieczeństwa
 • Ikona: Razem dla bezpieczeństwa
 • Ikona: Życie pełne blasku
 • Ikona: KMZB
 • Ikona: Fundusze Norweskie
 • Ikona: Fundusze Norweskie
 • Ikona: Termomoderzacja ZS w Głogówku
 • Ikona: Partnerstwo Nyskie
 • Ikona: Aktywny Samorząd
 • Ikona: Informacje o nieruchomościach
 • Ikona: Wydział Komunikacji
 • Ikona ePUAP
 • Ikona: Rzecznik Praw Konsumentów
 • Ikona: zadaj pytanie Staroście
 • Ikona: odznaka honorowa
 • Ikona: Zdrowie Psychiczne
 • Ikona: Ewidencja Gruntów
 • Ikona: Ewidencja Gruntów
 • Ikona: Prace geodezyjne i kartograficzne
 • Ikona: video inwestycji powiatu prudnickiego
 • Ikona: informacje dla głuchoniemych
 • Ikona: wirtualny spacer po powiecie
 • Ikona: wirtualny spacer po starostwie
 • Ikona: strona PCZK Prudnik
 • Ikona: Geoportal
 • Ikona: projekty unijne i projekty ze środków państwa
 • Ikona: mapa organizacji pozarządowych
 • Ikona: interaktywna mapa powiatu
 • Ikona: Firmy powiatu
 • Ikona: Narodowe Siły Zbrojne
 • Ikona: Narodowe Siły Zbrojne
 • Ikona: Regionalny System Ostrzegania
 • Ikona: Portal Zdrowia Opolszczyzny
 • Ikona: Europradziad
 • Ikona: polityka prywatności