Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19
Powiat Prudnicki realizuje projekt pn. Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID-19
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój lata 2014-2020, w ramach Działania 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym, PI 9iv: Ułatwianie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym celem projektu jest zapobieganie i ograniczenie negatywnych skutków wystąpienia COVID-19 w obszarze pieczy zastępczej. Realizacja celu nastąpi poprzez wzmocnienie rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka placówek opiekuńczo-wychowawczych w zakresie bezpiecznej realizacji zadań tych podmiotów w okresie epidemii Covid-19. W ramach pomocy w organizacji zdalnego nauczania wsparcie otrzymają dzieci umieszczone w pieczy zastępczej poprzez zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania i sprzętu multimedialnego.
W Powiecie Prudnickim wsparcie nastąpi poprzez:
- zakup wyposażenia na cele realizowania zadań w trybie zdalnego nauczania (w tym zakup laptopów, komputerów stacjonarnych, oprogramowania oraz sprzętu multimedialnego oraz oprogramowania dla dzieci z niepełnosprawnością);
- zakup środków ochrony indywidualnej i wyposażenia do bezpośredniej walki z epidemią (w tym zakup środków ochrony indywidualnej maseczek, rękawiczek, zakup środków dezynfekcyjnych);
- zakup wyposażenia do organizacji miejsc kwarantanny/izolacji dla dzieci z pieczy zastępczej.
Projekt jest zgodny z ideą deinstytucjonalizacji, tj. procesem przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności.
Działania realizowane w Projekcie uwzględniają zasadę równości kobiet i mężczyzn.
Bezpośrednimi odbiorcami projektu będą wychowankowie umieszczeni w pieczy zastępczej rodzinnej i instytucjonalnej, w tym osoby uczące się, które pozostały w pieczy zastępczej do 25 roku życia na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ich opiekunowie.
Łączna wartość projektu: 334 655 zł
- Dofinansowanie z UE: 282 047,23zł (tj. 84,28% dofinansowania)
- Środki krajowe: 52 607,77 zł (tj. 15,72% dofinansowania)
Wsparcie dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej
Aż 89 podmiotów pieczy zastępczej objęto wsparciem z powodu epidemii koronawirusa.
Na pomoc w ramach projektu ,,Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie pandemii COVID -19” mogło liczyć 50 rodzin zastępczych spokrewnionych, 34 rodzin zastępczych niezawodowych, 3 rodzinne zastępcze zawodowe , 1 rodzinny dom dziecka oraz placówkę opiekuńczo wychowawczą- Dom Dziecka w Głogówku. W sumie wsparcie objęto 298 osób. Za te środki wyposażono 4 miejsca do kwarantanny w domu dziecka. Zakupiono w tym celu niezbędne wyposażenie: tapczany, szafy, biurka, fotele, lampki, lodówki, komplety pościeli, ozonatory oraz termometry.
W ramach projektu również zakupiono i przekazano dla dzieci 68 komputerów z oprogramowaniem, 30 par słuchawek oraz 68 urządzeń wielofunkcyjnych. Sprzęt pomoże w zdalnej w nauce dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej. W celu ochrony osobistej rodzin przekazano 3030 maseczek ochronnych, 15150 szt. rękawiczek, 3030 szt. płynów do dezynfekcji rąk oraz 736 szt. płynów do dezynfekcji powierzchni. Wartość kosztów kwalifikowanych w projekcie to 327 975,26 zł.