Godziny i miejsce pracy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Prudniku (PCZK): w poniedziałek od godz. 7.30 do 16.30 od wtorku do czwartku od godz. 7.30 do 15.30 w piątek od godz. 7.30 do 14.30 Starostwo Powiatowe w Prudniku ul. Kościuszki 76 pok. 202 tel./faks: 77 438 17 22 e-mail: lub siedziba PCZK w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej ul. Legionów 12a (uruchamiana w sytuacjach kryzysowych) tel. 77 436 87 72 faks: 77 436 88 32 e-mail: po godzinach pracy Starostwa w dni powszednie, soboty, niedziele i święta Centrum pracuje poprzez dyżur telefoniczny pracowników Starostwa Zadania organów w sprawach Zarządzania Kryzysowego Podstawa prawna działania Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Prudniku: Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 209). Zarządzenie Nr 22/2015 Starosty Prudnickiego z dnia 4 marca 2015 r. w sprawie organizacji, siedziby oraz trybu pracy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Prudniku.. Uzgodnienia w sprawie zakresu i zasad funkcjonowania Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Prudniku zawarte w dniu 21 grudnia 2009 roku pomiędzy Starostą Prudnickim a Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku Pobierz informacje o Centrach Zarządznia Kryzysowego i ich zadaniach (Plik PDF, rozmiar 45KB.) Pobierz informacje o zadaniach Powiatowego Centrum Zarządznia Kryzysowego w Prudniku (Plik PDF, rozmiar 185KB.) POWIATOWY ZESPÓŁ ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO W PRUDNIKU - informacje KOMISJA BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU - informacje W literaturze pod pojęciem porządek publiczny rozumie się całokształt obowiązujących zasad i norm prawnych wyznaczających ogólne normy postępowania w państwie, gwarantujących jego właściwe funkcjonowanie jako organizacji społeczeństwa.
Istotnym aspektem działalności samorządu lokalnego w sferze bezpieczeństwa jest funkcjonowanie na szczeblu powiatu komisji bezpieczeństwa i porządku.
W myśl istniejących przepisów - w celu realizacji zadań starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli tworzy się komisję bezpieczeństwa i porządku.
Komisja bezpieczeństwa i porządku działa na podstawie art. 38a, 38b i 38c ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 814, z późn. zm.).
ZADANIA KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU Do zadań komisji bezpieczeństwa i porządku, zgodnie z art. 38a ww. ustawy należy:
ocena zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu, opiniowanie pracy Policji i innych powiatowych służb, inspekcji i straży, a także jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, przygotowywanie projektu powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, opiniowanie projektów innych programów współdziałania Policji i innych powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatu zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, opiniowanie projektu budżetu powiatu w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego i innych dokumentów w sprawach związanych z wykonywaniem zadań z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, opiniowanie zleconych przez starostę innych niż wymienione zagadnień dot. porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. KADENCJA KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU Kadencja komisji bezpieczeństwa i porządku trwa 3 lata .
SKŁAD KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU W skład komisji bezpieczeństwa i porządku wchodzi:
starosta jako przewodniczący komisji, dwóch radnych delegowanych przez radę powiatu, trzy osoby powołane przez starostę spośród osób wyróżniających się wiedzą o problemach będących przedmiotem prac komisji oraz cieszących się wśród miejscowej społeczności osobistym autorytetem i zaufaniem publicznym, w szczególności przedstawicieli samorządów gminnych, organizacji pozarządowych, pracowników oświaty, a także instytucji zajmujących się zwalczaniem zjawisk patologii społecznych i zapobieganiem bezrobociu, dwóch przedstawicieli delegowanych przez komendanta powiatowego (miejskiego) Policji, a w przypadku m.st. Warszawy delegowanych przez Komendanta Stołecznego Policji. W pracach komisji może brać udział prokurator okręgowy oraz inni powołani przez starostę przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży oraz pracownicy innych organów administracji publicznej wykonujący zadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu. Osoby te mają głos doradczy w pracach komisji.
KOMISJA BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU W POWIECIE PRUDNICKIM W skład Komisji Bezpieczeństwa i Porządku wchodzą:
Przewodniczący Komisji – Starosta Prudnicki, Członek Rady Powiatu w Prudniku, Członek Rady Powiatu w Prudniku, Członek powołany przez Starostę Prudnickiego – przedstawiciel Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Prudniku, Członek powołany przez Starostę Prudnickiego – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku, Członek powołany przez Starostę Prudnickiego – Komendant Powiatowy Policji w Prudniku, Członek powołany przez Starostę Prudnickiego – Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, Członek powołany przez Starostę Prudnickiego – przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. Osoba uczestnicząca w pracach Komisji – Zastępca Prokuratora Rejonowego w Prudniku. Osoby uczestniczące w pracach Komisji z głosem doradczym:
Sędzia Sądu Rejonowego w Prudniku, Dyrektor Aresztu Śledczego w Prudniku, Komendant Placówki Straży Granicznej w Opolu, Kierownik Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu Oddział w Prudniku, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Prudniku, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Prudniku, przedstawiciel Burmistrza Prudnika, przedstawiciel Burmistrza Głogówka, przedstawiciel Burmistrza Białej, przedstawiciel Wójta Lubrzy, przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku – Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Prudniku, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie prudnickim, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego, Programów Rozwojowych i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Prudniku, Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Prudniku, Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Prudniku, Naczelnik Wydziału Inżynerii i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Prudniku. W ramach działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w powiecie prudnickim realizowany jest "Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego".
Ustawowy obowiązek współpracy w ramach komisji m. in. starosty, radnych, przedstawicieli Policji, PSP, prokuratury tworzy warunki do zwiększenia skuteczności działań na rzecz bezpieczeństwa oraz uwzględniania potrzeb i zagrożeń sygnalizowanych przez lokalne społeczności w realizowanych zadaniach. Współpraca przyczynia się do lepszej koordynacji i zwiększenia efektywności realizacji różnych przedsięwzięć.
DOKUMENTY: Harmonogram posiedzeń Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w latach 2005-2017 . Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2017 – 2019 Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2014 – 2016 Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego na lata 2011 – 2013 Sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za lata 2005-2016. Uwaga - nowy numer telefonu Wojewódzkiego Centrum Zarządznia Kryzysowego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim: Infolinia : 800 163 136
Do WCZK można się dodzwonić korzystając z numeru alarmowego 987 .
Numer 987 jest obsługiwany całodobowo przez służbę dyżurną Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Jak dzwonić do WCZK?
987 z telefonów stacjonarnych w opolskiej strefie numeracyjnej 77987 z telefonów stacjonarnych w pozostałych strefach (np. powiat oleski) +4877987 z telefonów komórkowych (w tym także w ramach roamingu) Służba dyżurna PCZK w Prudniku
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Prudnik Ważne komunikaty Wybierz komunikat
Tlenek węgla i zatrucia metanolem
Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI)
Afrykański Pomór Świń (ASF)
Grypa
Przekroczenie poziomu informowania i alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu
Działania antyterrorystyczne
Centrum Prewencji Terrorystycznej działające przy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przygotowało kampanię społeczną 4U!, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zapobiegania i reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym.
Kampania składa się z filmu promocyjnego i czterech animacji edukacyjnych, prezentujących procedurę (4U!) – Uważaj! Uciekaj! Ukryj się! i Udaremnij Atak!. Procedura pokazuje zalecany sposób zachowania w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego i jest dostępna na stronie: https://4u.tpcoe.gov.pl/
Pliki do pobrania